המלצות מטופלים

אני חושב שאחד הדברים הכי משמעותיים אצל מירב היא האמפתיה והתחושה שהיא נותנת, שהיא איתך במסע הטיפול שהיא מעבירה. אתה מרגיש כאילו יש איתך משהו לאורך כל הדרך גם שאתה לא יושב מולה.

בנוסף היא לא מתביישת בשום צורה לתת דוגמאות מחייה שלה וממה שהיא עברה. גם שאתה בטוח שאצלך זה הכי נורא ולא יכול להשתנות היא מראה בעזרת דוגמתה האישית שבכל זאת ישנה דרך לשינוי המיוחל ודרך להגיע למשהו טוב יותר.

עירן

את מירב גיליתי בעקבות קריאת ספרה הראשון "שבעת המפתחות לריפוי הגוף והנפש" מה שהוביל לתחילתו של תהליך ריפוי עצמי, לקראת ספרה השני ולמפגשי טיפול, שבעזרתם אני עוברת שינויים מהותיים בחיי והחשוב ביותר תהליך ריפוי עצמי.

תודות למירב.

ורד

לא סתם אומרים שלוקח זמן להבין ולהיות מוכנים לעבור תהליך ריגשי, נפשי, רוחני בזמן הנכון ובעיתוי מדויק. בתור אחת שעברה סדנאות, מטפלים, תהליכים ועוד…  החלטתי שהגיע הזמן למירב! והשאר היסטוריה.

כן, זה מצריך המון אומץ, נבירה, התעמתות, הבנות חדשות ועמוקות, לדעת לשחרר ולהתמסר. ימים קשוחים של עבודה ושחרור האגו. ועל כל זה ניצחה ביד רמה מירב הראל. ברגישות וראיה מרחבית.

זה דרש ממני המון ועדיין, אך אני בהתמסרות מלאה בידיים שלך עם ידיעת הלב. הזכרת לי מי אני, תמכת בי לאורך כל הדרך.

דבר אחד גדול למדתי. שאנשים לא צריכים להשתנות, אנחנו צריכים להיזכר ולחזור למה שהיינו קודם, בהתחלה.

זו לא השתנות, זו היזכרות!

♥♥♥♥♥♥♥

מור ז'ביליק

למירב הגעתי כשהרגשתי שאני חייבת שינוי מחשבתי משמעותי לפני שאני משתגעת מהמחשבות של עצמי, מאמינה שכאשר באים מנקודה כזו הרבה יותר נוח להיות מכוון וקשוב ופתוח להבנת התהליך וההשפעה שלו.

הטיפול נתן לי למעשה כלים לייצר מציאות אחרת עבורי, חדשה ושונה, להיות במודעות לגבי מה מתרחש סביבי כתוצאה ממחשבות ופחדים שמנהלים אותי, התובנות האלה נותנות הרבה כוח של לשיטה בידיעה שבכל רגע אפשר לעשות חישוב מחדש ורק אתה קובע את היעד, שום דבר לא קבוע מראש והכל בר שינוי שתלוי בך וברצון שלך לשינוי. ברור שאני נופלת מידי פעם אבל אני יודעת לקום הרבה יותר טוב ויודעת היום שחשוב לי להיות טובה אלי ולחמול לעצמי על שגיאות בדיוק כמו שאני עושה עם הילדים שלי והסובבים אותי. למדתי להתמקד בכאן ועכשיו ופחות לדאוג מה יהיה והכי חשוב הבנתי שבשביל בריאות אמיתית הראש חייב להיות מסונכרן עם הנפש .

למירבי תמיד יהיה מקום בליבי לא רק תרומתה לחיי אלא על מי ומה שהיא…. ☺

מיכל, בת 45 נשואה פלוס 2

המפגש הראשון שלי עם מירב היה מרגש. אני זוכר שהייתי אחוז ציפייה, מתח והתרגשות לקראת המפגש. עניין אותי להכיר את האישה שהצליחה להיפטר מכל כך הרבה מחלות, כדורים ודפוסים שלא תמכו באושר שלה. אני פגוע חוט שדרה ומשותק חלקית בצידו השמאלי של גופי והמפגש עם מירב עורר בי את האמונה כי אני יכול להחלים. דרך הטיפולים קיבלתי פרספקטיבה שונה וחדשה לגביי הפגיעה שלי. התחלתי להתייחס לסיפור בגישה יותר רוחנית וקיבלתי את הדרך של היקום והמציאות להעביר אותי מסע. הצלחתי להבין כי המסע הזה, למרות הקושי הרב שלו, הוא נכון ומדויק עבורי. הבנתי כי המחלה היא הדרך של הנפש לדבר אליי ולהסביר לי כי סטיתי מן מסלולי. "כנראה שזה מה שאתה צריך לעבור כרגע", אמרה לי מירב ואיך שאני רואה את זה צדקה. הודות לטיפול התחלתי לתפוס את המציאות והחיים באופן שונה, חיובי ומקבל יותר. לאט לאט ובצעדים קטנים קיבלתי את "הגרסה החדשה" שלי, נפטרתי מכל 24 הכדורים שהייתי לוקח מידי יום והתחלתי לפעול על מנת לממש את עצמי. כיום שנה וחצי לאחר ההכרות שלי עם מירב אני יכול להגיד כי התחלתי לממש את עצמי. הדרך עוד ארוכה כמובן ואני עדיין מתמודד עם קשיים ומחשבות לא תומכות אבל אני מתמודד, פועל ובעיקר מקבל את המצב. היום אני לוקח את ההזדמנות שקיבלתי ואת הזמן הפנוי שכל כך הייתי צריך בכדי להירגע מעט מהטירוף והקצב של החיים האלה. בימים אלה אני עובד על הפקת שיר שאני כתבתי ואני שר, שזה חלום גדול שמתממש כמובן, ובנוסף פתחתי גם בלוג בו אני מממש את האהבה שיש לי לכתיבה ודרכו אני יכול להפיץ אותה לאנשים. מוזמנים לקרוא : https://dadon.blog/ מירב מעבר להיותה אישה מקסימה ואופטימית שחוותה ועברה דברים היא דוגמא לכך שאנו יכולים להגיע לאן שרק נרצה. הדרכים יכולות להיות אמנם עקלקלות ולפעמים לא נבין אותם, אבל אנחנו צריכים להמשיך ללכת לעבר הייעוד שלנו ש.. שימו לב… הוא לא תמיד ידוע אלא מתגלה בתנועה. לסיכום מה שהבנתי בעקבות הפגישה עם מירב זה שהכל נכון ומדויק ואני רק צריך להיות בחמלה עם עצמי, להקשיב פנימה ולהמשיך לפעול…. איתי דדון

בדרך מאוד עדינה, התהליך שאני עוברת שינה את  העולם הפנימי שלי- הדרך שבה אני מגיבה, כי רק ככה העולם החיצוני יכול להשתנות. תהליך הליווי עוזר לי להיות בן אדם מאוזן, רגוע ומאושר יותר ולא לכעוס על אנשים אחרים כשמשהו לא מובן, אלא  להרגיש, חסד, חמלה ואהבה, כלפי עצמי וכלפי אנשים אחרים ולהבין שלכל דבר יש סיבה, אפילו אם זה לא מובן ישר. התהליך לימד ומלמד לאהוב את עצמי יותר וככה להרגיש יותר ביטחון. כמו כן למדתי לא להאשים את עצמי, לדעת לשחרר ולהבין שבאותו רגע נתון אני עושה את המקסימום שאני יכולה.

התהליך שבו מירב המקסימה מובילה אותי בו, עוזר לי להיות בן אדם טוב יותר, אחות ואמא  יותר טובה. הוא מלמד אותי לפתוח את הלב ולא לפחד למרות שנפגעתי בעבר. הלב עובר ריפוי.  חבל שלא התחלתי אותו קודם, אבל כמו שאומרים "כשהזדמנות פוגשת מוכנות". ממליצה מכל הלב על האישה המדהימה הזאת שתצליח לראות בכל אחד ואחד מכם את הדברים הטובים ולהוביל במסע מדהים של שינוי חיים וריפוי עצמי בלי לשפוט, דרך חיזוק, אהבה ובטחון עצמי.

אנונימית, גרושה + ילד

באתי אל מירב בעקבות לחצים וחרדות שגם הביאו להתפרצות של פסוריאזיס בכמה אזורים בגוף. באתי אליה פעם בשבוע במשך כמה חודשים והיא עזרה לי מאד להוריד את מפלס החרדה וגם להוריד כעסים על אנשים אחרים ולראות את העולם בפרספקטיבה יותר חיובית. טיפול הוא לא זבנג וגמרנו אבל בהחלט מירב שמה אותי על מסלול אחר וחיובי, ובעזרת עבודה עצמית וזמן אני עולה על דרך נכונה לריפוי. למירב יש הסתכלות מאד בריאה על החיים והיא עצמה פתוחה ללמוד מאנשים אחרים מבחינת ״מכל מלמדי השכלתי״ ״כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם״ (משלי כז,יט).

מעריץ ומוקיר
נחום

הגעתי למירב אחרי תקופה ארוכה  וקשה שחוויתי בחיי. חשבתי שהיא עוד מטפלת שהתגלגלתי אליה במסע חיי.  5 דק לתוך המפגש הראשון והבנתי … שהגעתי הביתה! הייתה שם אהבה, קבלה, הכלה אין סופית ותה עשבים מושלם!   העובדה שהיא הייתה שם, הרגישה, חוותה, כאבה, נגעה שיחררה וריפאה  היא זאת הופכת אותה לנגישה, אמפתית, אמיתית וכ"כ מבינה. מירב היא הדבר האמיתי! היא לא תייפה כשאין מה, היא תהיה שם גם שזה מרגיש הכי הכי נורא. היא לא תשפוט ולא תכעס. רק תתמוך ,תכוון, תכיל ותלמד בחיוך מבין וחיבוק מוחץ ….  היא בעצם כל מה שאדם צריך ורוצה בדרך הלא פשוטה שלו לעצמו.
טלי סלוקי

"קיבלתי ממירב ייעוץ חד פעמי והוא היה מיוחד במינו… מירב חוללה נס בחייה האישיים בכך שריפאה את עצמה מ7 מחלות כרוניות שרבים יטענו כי לא ניתן להחלים מהם, לכן המפגש איתה נשא עבורי ערך כפול: ידע רב בעל ערך שהועבר אליי ביחד עם אמונה בלתי מעורערת שריפוי הוא דבר אפשרי עבורי…"
ב.כ

 

התהליך שעברתי ועדיין עוברת עם מירב הוא מדהים בכל המישורים. יש לה ולכלים שהיא פיתחה יכולת להתבונן, לאבחן ולתת מענה ופתרון לכל מצב בחיי היום יום ובכל המישורים – המישור הרגשי, הנפשי, האנרגטי והרוחני. בתהליך שעברתי שחררתי בעזרת הכלים שלה הרבה מנעדי עבר רגשיים שניהלו אותי ביד רמה. למדתי להבחין, לנתח ולתת מענה למצבים בחיי אשר מושפעים מפנימיותי. מירב היא אישה מאוד נעימה, מיוחדת, חכמה ושנונה עם יכולת ביטוי מדהימה אשר מביאה את המידע לשפה פשוטה שכל אחד יכול להבין וליישם. הדרך שלה היא מאוד חכמה, מובנת ופשוטה להבנה. היא נותנת לך תחושת ביטחון, שאתה אף פעם לא לבד ושתמיד היא לצידך – שזו תחושה מאוד חשובה כשעוברים תהליכים כאלה.
באמצעות הדרך המיוחדת שלה למדתי ועדיין לומדת לגלות את עצמי 🙂
רונית

כותבת הכרת תודה וחשה שאין מספיקות לי המילים שיקיפו את גודל היריעה של מה שעברתי איתך בדרך הטיפול והליווי שאת מעניקה. כבר מהמפגש הראשון, שתמיד את מתחילה בחיבוק, בברכה וקבלת פנים מאירה. החדר שאת מארחת בו מואר בנקות דולקים עם תה צמחים. במסירות ובהתמדה את יוצרת תמיד מרחב מוגן באווירה, בגובה העיניים ובביתיות חמה. התקשורת איתך תמיד מעצימה בתוכי מודעות ל"כאן ולעכשיו" ולא משנה בכלל "מה צף ועלה…". את מעניקה ביטחון והכלה עם כל קושי או חולי שהגעתי – אם זה שבאתי פיזית (בעיות גב וכאבי גוף), או נפשית (תלות יתר באחרים), או רוחנית (אחיזה באמונות ובתפיסות "אוטוסטרדות" ישנות), תמיד קיבלת אותי בחיבוק של אומץ ובהרגשת שייכות והבנה בענווה, שביחד "כמו אחיות", אנחנו עוברות את תהליכי המסע.
את מעוררת את המודעות בהכרה פעילה שמתרחבת לתשומת לב לכל החלקים הקיימים – את הנידחים והחשוכים שמבקשים להיות מוארים ואת גם מעצימה את אותם חלקים מוארים ובכך מאפשרת איזון של תנועה בספירלת החיים. גם כשלא הייתי בחברתך, לאורך תקופה ליווית אותי במחשבה שדרכך הגיעה לידי התעניינות ותקשורת מגובה, בהשגחה ובתשומת לב שהכול זה תהליכים של ריפוי והתמרה, מימוש והגשמה – גם מחוץ לחדרך הביתי.

מירב-י תודה רבה! עבורי את השראה גדולה. כרימון את מלאה בחוויות והתנסויות של תהליכי חיים. ארגז הכלים שאיתך שופע וממומש בנדיבות לב ובהומור. את יודעת לשלוף במקצוענות ולהעביר בפשטות ובתקשורת מחברת. הליווי איתך זו חוויה שמילים לא מספיקות לה. חוויה המעצימה את החיבור ליופי, לאתגר ולקסם של ההוויה.
אמונה ואהבה גדולה
מיכלי בייט

התהליך שעברתי ועדיין עוברת עם מירב הוא מדהים בכל המישורים. יש לה ולכלים שהיא פיתחה יכולת להתבונן, לאבחן ולתת מענה ופתרון לכל מצב בחיי היום יום ובכל המישורים – המישור הרגשי, הנפשי, האנרגטי והרוחני. בתהליך שעברתי שחררתי בעזרת הכלים שלה הרבה מנעדי עבר רגשיים שניהלו אותי ביד רמה. למדתי להבחין, לנתח ולתת מענה למצבים בחיי אשר מושפעים מפנימיותי. מירב היא אישה מאוד נעימה, מיוחדת, חכמה ושנונה עם יכולת ביטוי מדהימה אשר מביאה את המידע לשפה פשוטה שכל אחד יכול להבין וליישם. הדרך שלה היא מאוד חכמה, מובנת ופשוטה להבנה. היא נותנת לך תחושת ביטחון, שאתה אף פעם לא לבד ושתמיד היא לצידך – שזו תחושה מאוד חשובה כשעוברים תהליכים כאלה.
באמצעות הדרך המיוחדת שלה למדתי ועדיין לומדת לגלות את עצמי 🙂
רונית

המלצות על סדנאות

קיבלתי כלים פרקטיים ומיידיים לשמור על מה משפיע עליי ועל מי אני רוצה להיות מול דברים באותו רגע (ולא רק לחשוב בדיעבד ולומר הייתי רוצה להיות). קיבלתי גם כמה נקודות פרספקטיבה חדשות ומעניינות לפתוח את הראש והכי חשוב- בכל מפגש הלב שלי התרחב יותר ויותר. ממליצה בחום.

מורנה סלוקי, מאמנת בשיטת סאטיה.

סדנא מרגשת ועוצמתית עם תובנות לחיים. חוויה מעצימה שיצאתי ממנה עם כלים פרקטיים להתמודדות עם סיטואציות בחיי היום יום ובכלל… ממליצה בחום.

אתי וקנין, בת 42, נשואה +3

הסדנה נתנה וגרמה לי להבין ולהאמין שאפשר לחשוב ולהסתכל אחרת על החיים. ליקטתי בה כמה משפטי חכמה והעצמה שעוזרים לי להישאר שפוי במרוץ החיים, כשהדברים לפעמים משתבשים להם והם מלווים אותי ביום יום. אחד מהם הוא: "דברים קורים לטובתי הנעלה ולא לטובתי המיידית".

אלון צ. מעצב שיער, תל אביב

עברתי חוויה מדהימה בסדנא. למדתי שהשליטה על החיים שלי היא בידיי וכמה כוח יש לבחירות שלנו, לדמיון ולחשיבה חיובית.

מיכל כרמי, סטיילנג אישי

הסדנא שהעבירה מירב, שכל כולה טוב נתינה ועזרה, נתנה לי כלים להתמודד בחיי היום יום, בסיטואציות יומיומיות, ולהבין מהיכן זה בא. חשוב היה לי לפנות לעצמי את המקום שאתחזק בו, כדי להעניק את הטוב שבי לסובבים אותי.
הסדנא מילאה אותי בכוחות מחודשים, לימדה אותי לחשוב תמיד בצורה חיובית גם אם זה מגיע ממקום שלילי. כן זה אפשרי. שיעור חשוב ולמידה לחיים.
אידית, בת 45, תל אביב

המלצות אנשי מקצוע על הספר "נפש בריאה בגוף בריא"

הספר "נפש בריאה בגוף בריא" הינו למעשה מסע אישי של אבחון, טיפול וריפוי עצמי. בספר ניתן למצוא חומר רב על גישות גוף נפש, אופן ההתמודדות עם מגוון של מחלות, ועצות רבות כיצד לפעול ולנסות להבריא באמת. התהליכים שעברה המחברת מתוארים בפירוט ובאומץ רב, ולכן ניתן בהחלט ללמוד מהם רבות על השאלות הלא-פשוטות כמו: מהי מחלה, למה פורצת המחלה דווקא בזמן מסוים ופוגעת דווקא באיבר זה ולא אחר, מה ניתן לעשות כדי להגיע לשורש הבעיה, במה באמת צריך לטפל ועוד. כדאי לקרוא לאט ולהפנים.

בברכה,

ד"ר חיים רוזנטל – רופא והומיאופת. ראש בית הספר הישראלי להומיאופתיה.

הספר "נפש בריאה בגוף בריא" הינו למעשה מסע אישי של אבחון, טיפול וריפוי עצמי. בספר ניתן למצוא חומר רב על גישות גוף נפש, אופן ההתמודדות עם מגוון של מחלות, ועצות רבות כיצד לפעול ולנסות להבריא באמת. התהליכים שעברה המחברת מתוארים בפירוט ובאומץ רב, ולכן ניתן בהחלט ללמוד מהם רבות על השאלות הלא-פשוטות כמו: מהי מחלה, למה פורצת המחלה דווקא בזמן מסוים ופוגעת דווקא באיבר זה ולא אחר, מה ניתן לעשות כדי להגיע לשורש הבעיה, במה באמת צריך לטפל ועוד. כדאי לקרוא לאט ולהפנים.

בברכה,

ד"ר חיים רוזנטל – רופא והומיאופת. ראש בית הספר הישראלי להומיאופתיה.

בספרה "נפש בריאה בגוף בריא – 8 המפתחות לריפוי הגוף והנפש" מביאה מירב הראל את סיפורה האישי הבלתי ייאמן, תוך שהיא מנווטת את הקורא בשפה שווה לכל נפש וב"גובה העיניים" בנפתוליה לריפויה המלא מלא פחות מ-7 (!) חוליים, פיזיים, נפשיים והתנהגותיים. עם ההתקדמות בתהליך ההבראה היא מגיעה לתובנות רוחיות עמוקות מאוד שהן הבסיס האמיתי לבריאת בריאות.

מירב מנחילה לקורא צעד אחר צעד, לצד תיאור האירועים ה"מציאותיים" שחוותה, את ראייתה ההוליסטית ואמונתה בקיומם של הערוצים הגופני, הנפשי-רגשי, האנרגטי והרוחני, שהם היסוד לכל מחלה ("מחלה היא הביטוי הפיזיולוגי של שפת הנפש", שהרי "הנפש היא בבואת הנשמה") ומכאן האפשרות להחלים ממנה.

כך נוכל לקרוא על חשיבותה של האהבה העצמית וההקשבה העצמית, על המעבר מבריחה לבחירה, על ההבדל בין הזמני-ארצי לעומת הנצחי והמואר, על הכרת התודה, הסליחה ועוד.

"במקום ליצור במודע מחלות, אנו יכולים ליצור במודע בריאות";

"כולנו זקוקים למרפא ברמה הגבוהה ביותר באמצעות שלמות הרוח, הגוף והנפש. הצעד הראשון הוא להבין שזה אפשרי" – ד"ר דיפאק צ'ופרה.

ד"ר אמיר גילן,

רופא משפחה, רפואת חירום והרדמה ורופא אנתרופוסוף.

בכנות ובישירות מפתיעה פותחת לנו המחברת צוהר לעולמה הנפשי, למכאובים ולשדים הפנימיים המצויים בחלקם או ברובם, בגוון זה או אחר (כמעט) אצל כל אחד מאיתנו.

האומץ לפקוח עיניים, להיישיר מבט ולקחת אחריות על החיים ללא מורא, היכולת לנפץ סטיגמות ולבחון מחדש את "הנורמלי" למול ה"לא-נורמלי", האפשרות לבוא במגע עם הכאב, כל אלו מהווים נדבך מרכזי ביכולת להניע שינוי וריפוי נפשי והעיקר במסע – החיפוש האינסופי ומציאת הקשר אשר יכיל את מכאובי הנפש.

תמצאו בספר הסוחף והמרתק הזה המון סקרנות, חום אנושי, יצירתיות והכי חשוב מקור להמון תקווה.

 

סיגל צח, פסיכותרפיסטית, מטפלת בילדים ובמבוגרים, MSW

"נפש בריאה בגוף בריא" הוא ספר ייחודי וחשוב וזאת מכמה טעמים.

ראשית, הוא כתוב בידי אישה שהחלימה מכמה מחלות, הן בגוף והן בנפש, שבדרך כלל אין נרפאים מהן והן מצריכות טיפול לכל החיים.

שנית, רוב ספרי הטיפול הנוגעים בקשר בין הגוף לנפש נכתבו בידי רופאים, ולכן יש חשיבות עצומה לנקודת המבט של המטופל, למחשבותיו, לרגשותיו ולכל תהליך המחלה וההבראה ממנה.

שלישית, הוא נוגע בנושא חשוב ביותר ומעורר מחלוקת – הקשר בין הגוף, הנפש והרוח. הקהילה הרפואית ככלל אינה נוטה לקבל את החשיבות הרבה שיש לקשר של הגוף והנפש עם חולי ומחלות למרות מחקרים רבים וטובים העוסקים בקשר זה ולמרות העובדה החשובה שבין 40%-20% מכל המחלות הן ללא אבחנה רפואית קיימת, מה שקרוי בספרות – "בעיות רפואיות לא מוסברות". סביר להניח שרובן המכריע של מחלות אלו נופל בדיוק לתוך התחום של החיבור בין הגוף לנפש. ישנם מחקרים רבים המצביעים על הקשר בין מצב נפשי ובעיקר סטרס – לחץ – לבין חולי ומחלות. שנים רבות ידוע על הקשר בין לחץ לבין ירידה בפעילות הלימפוציטים (תאים ששייכים למערכת החיסונית), וישנם מחקרים המצביעים על כך שאנשים שחלו בסרטן, כשנשאלו על שנה לפני פרוץ המחלה, היו להם באופן מובהק יותר אירועי לחץ. אך יש להיזהר ממסקנה הפוכה שלפיה מי שלחוץ עלול לחלות בסרטן. בשנים האחרונות יצאו גם מחקרים על הקשר בין החלמה מהתקף לב לבין דיכאון, והמסקנה הברורה היא שדיכאון הינו הפקטור החשוב ביותר בהחלמה, יותר מכל גורמי הסיכון שידועים לנו. למרות כל זאת, הקהילה הרפואית כמעט מתעלמת מקשר זה.

מעבר להיותו מסמך מרתק של מסע של חיפוש וגילוי עצמי עמוקים מאוד, עם חשיפות כואבות לעיתים ופגישות מרגשות עם מטפלים ומרפאים מסוגים שונים, הספר נותן כלים מעשיים והמלצות איך להתחיל ולמצוא בעצמכם את דרך הריפוי הייחודית שמתאימה רק לכם. במובן זה הוא מהווה חידוש ופריצת דרך לריפוי עצמי.

עם זאת, הספר מהווה אתגר הן למטופלים והן למטפלים שלהם, כולל הרופאים. למטופלים האתגר הוא ראשית לקבל את העובדה שהמחלה שלהם היא ביטוי, לרוב לא מודע, של מצוקה נפשית קשה בין בעבר או בהווה. שנית, ישנו צורך לעבור חיפוש ארוך, לעיתים מייגע, של מטפלים רלוונטיים – למי לפנות ובמי להיעזר, ואחרון חביב, עליהם להביא בחשבון שהמסע שאליו הם יוצאים מלא עליות ומורדות ועלול אף לקחת שנים, ולכן עליהם להתאזר בסבלנות רבה.

למטפלים ולרופאים האתגר הוא ראשית קבלת העובדה שלחלק גדול מהמחלות והתסמינים הגופניים גרידא יש היבט רגשי נכבד. שנית, וזה קשה לנו מאוד, קבלת העובדה שיש מחלות ותופעות שבהן ידנו קצרה מלהושיע בכלים שלמדנו, והנקודה השלישית, הנובעת מהשנייה, שעלינו להכיר עולם שלם של ריפוי שמעולם לא שמענו עליו.

הקשה מכול, הן למטופלים והן למטפלים, היא אולי מסקנתה הסופית של המחברת: "אהבה עצמית היא המפתח לריפוי, היא המפתח לאושר, היא המפתח להשלמה, היא המפתח לשלווה והיא המפתח לחיבור למי שאנחנו במהות הכי עמוקה שהיננו".

 

ד"ר אהרון אלכסנדרוביץ'

מומחה ברפואה פנימית, פסיכותרפיסט ומרצה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב.

הספר "נפש בריאה בגוף בריא" הוא ספר מעניין. הוא ספר חשוב. הוא ספר שחסר היה על מדף ספרי הרפואה הנכונה. הספר ממחיש כיצד המְחברת, שאין לה כל השכלה רפואית התלויה כתעודה, הקרויה פורמלית, מגיעה לתובנות על דרכי החלמה במגוון מחלות שמהן היא "טעמה", ומענה, באמתחת הרופאים שטיפלו בה, לא היה בנמצא. המחברת, אישה סקרנית, הקשובה לתחושות הבטן ("חוכמת הקישקע"), הצליחה לטפל בכל הבעיות הרפואיות שלה ולפתור אותן על-ידי הבנת שורש הבעיה שממנה צמח החולי. המחברת הצליחה, לא פעם ולא פעמיים, ב"מקומות" שבהם טובי המומחים בתחומם כשלו רפואית, ללא הבנת הכישלון וללא קורטוב של בושה. הספר נועד לכל המתעניין ברפואה, בשורשי המחלות, בהבראה. אני מאמין שהספר יכול להיות גם ספר לימוד לחלק מהרופאים הצעירים, שיהיו מוכנים ללמוד את מה שאף אחד לא לימד אותם בבית הספר לרפואה. הייתי ממליץ לצרף את הספר לכל ספרייה רפואית. אם הרופאים יקראו את הרשום בספר (אין צורך במבחן נוסף), הם עשויים לעלות בדרגת ההבנה הרפואית – בהבנה של מהות המחלה, מהות שורש המחלה והגישה האחרת, הנכונה, לפתרונה. לצערי, מרבית הרופאים היום הם בבחינת "דור המדבר". אצלם כבר לא ניתן לצפות לשינוי. נחוצה מעט סבלנות בהמתנה שהדור הזה, הקיים בזכות ספר ה"תרופות", ייעלם. דור הרופאים החדש, ללא ספק, יהיה שונה. האם צירוף הספר למאגר ספרי החובה לרופאים יקרה בקרוב? הצחקתם אותי. הרפואה הקיימת נגררת. לא הרופאים הם שהביאו לישראל את הרפואה הסינית, את הדיקור הסיני, את צמחי המרפא, את הנטורופתיה, את ההומיאופתיה וענפי רפואה דומים למאגר הפתרונות הרפואיים. "עמך" הם שהביאו דרכי ריפוי נפלאות אלו לרשות כולנו. שר הבריאות נמצא עדיין בתקופת התלמוד. ראשי בתי הספר לרפואה עדיין לא השכילו להכניס את לימודי התזונה לתוכנית לימודי הרפואה. "גאוות יחידה" ויהירות נרכשת מונעות מרופא מן השורה להקשיב לחוכמתו של איש שלא צמח בגילדה הרפואית. כשסיימתי את לימודי הרפואה בירושלים חשתי כי אני חלק מהטובים, היודעים המון, היודעים לרפא. לא הצלחתי לקלוט אז כי טובי המומחים בהדסה (ובעולם) מעולם לא ריפאו אף חולה פסוריאזיס, אף חולה לחץ דם, אף חולה סוכרת, אף חולה אסתמה (וכך הלאה וכך הלאה, לגבי כל המחלות הפנימיות הכרוניות). הייתה נחוצה חבטה הגונה בראשי כדי לשנות את דרכי החשיבה שלי, כדי לראות רפואה נכונה מהי. מירב, מחברת הספר, לא הייתה זקוקה לחבטה קרניאלית כדי להתפקח. היא סבלה מבעיות רפואיות, ורק היא, בכוח ההבנה הפנימית, הצליחה לצאת מתוך מלכודות החולי הרפואי שבהן היא מצאה את עצמה. ורופאים, כאמור, הוכיחו במרשמיהם את אי הבנתם את החולי, את ההבראה. זכור לי מקרה של אישה בת 49 (לא נשואה אך חיה עם חבר) שהגיעה לפני שנים לא רבות למרפאתי. היא סבלה מאסתמה מגיל 10. חייה סבבו סביב משאפים ממשפחת הסטרואידים וקרוביהם, מכדורים, מזריקות. אביה הוא אסטרופיזיקאי בעל שם בינלאומי, שאינו דובר עברית. היא עברה דרך הרופאים הטובים ביותר ברחבי העולם. דבר לא עזר. כשהיא הגיעה אלי ניסיתי להגיע לשורש הבעיה. זו לא הייתה האסתמה המקובלת. הקושי, תחושת המחנק, היה בשאיפה. תחקרתי אותה כמו חוקר של מעשה רצח. בכל כיוון אפשרי. שורש הבעיה היה התעללות מינית של האב. הוא היכה וחנק, חנק ואנס. אותה ואת אחותה. כשהסוד נחשף בזמן התחקיר, האישה פרצה בבכי. הדרך להחלמה נפתחה. להשלמת ההבראה נחוצות היו שיחות, חיבוק ואהבה. מי האוויל שנתן לילדה, לנערה, לאישה זריקות, כדורים ומשאפים. טראומה נוראית הייתה סיבת התגובה הפתולוגית, שהוגדרה כמחלה ו"טופלה" בהתאם. בורות רבת משתתפים, בורות רופאים שטיפלו 39 שנים במה שנראה, אך לא היה. הספר "נפש בריאה בגוף בריא" הוא סיכום סיפורה הפרטי של המחברת. סיפור של חקירה לעומק של הבעיות שאותן היא פיתחה, הצמיחה. לאגודות שיבולי הרופאים לא היה מענה מְרפא. הרפואה הקונבנציונלית כשלה בגדול. מירב היא זו שריפאה את עצמה. הרופאים בוודאי יטענו שמדובר בניסים רפואיים. אך אין ניסים ברפואה. ניסים מופיעים בעקבות גישה נכונה. הגוף "מת" להיות בריא. הוא זקוק לעיתים להתוויית המסלול הנכון. הבראה אינה נס. הספר מלמד אותנו כי אם דרך מסוימת אינה מביאה מזור, יש לחפש דרך אחרת. ואני טוען, כי הדרך המקובלת מדי, השכיחה מדי, הזמינה מדי, הקונבנציונלית, דרך המרשמים למיניהם, היא כישלון רב שנים. עיוורון ובורות, נתמך יהירות. אין לי כל ספק שהספר הוא ספר חובה בספרייתו של כל אדם הרוצה לרפא את גופו, את נפשו, ולכל מי שנכון להושיט יד לחולה אחר, המעוניין לצאת מהביצה הקונבנציונלית שבה הוא שוקע.

ד"ר אריה אבני. בוגר הדסה, ירושלים. כירורג וגסטרואנטרולוג במקצועו הרפואי. בוגר הומיאופתיה מ"בר אילן". מחברם של "רומן עם הטבע. מדריך עממי לרפואה הומיאופתית", "שוטי החלב", "עזבו ת'עטינים שלי", "סיפורה של אישה אחת", "מה אוכלת נסיכה אמיתית", "הזקן עם הביגלים". בקרו אותו בwww.avni-med.com